Képzés Udvarhelyen

2024. október 28-29-én került sor Székelyudvarhelyen egy várva várt "Így tedd rá!" képzésre. A módszertani program iránt megnövekedett helyi igényeket az is bizonyítja, hogy a hirdetési plakát megjelenése után pár órával már érkezett is a hír, hogy beteltek a helyek. Kettős érzések voltak bennem. Sajnáltam, hogy nem tudtam szólni mindenkinek, aki szívesen jött volna velünk pedagógus ismerőseim közül, de egyúttal nagyon örültem annak, hogy a módszer, melyet én is nap mint nap alkalmazok a néptáncoktatás folyamatában, ilyen népszerűségnek örvend már a régióban. Talán az én tevékenységem is hozzájárult egy kicsit ehhez a lelkesedéshez, hiszen már 2 éve ültetgetem a tulipánhagymákat Székelyudvarhelyen és a környező településeken.
Nagy megtiszteltesének érzem, hogy Dr. Balatoni Katalin, programgazda engem kért fel Ecser Fruzsina módszertani oktató mellé asszisztensnek. Minden egyes "Így tedd rá!" képzés egy speciális élmény, mert bár a néphagyomány egyes elemei és a programban haszálatos eszközök azonosak, mégis minden oktató hozza saját egyéniségét és ezzel együtt kreativitását, azokat a formulákat melyektől ő maga hiteles tud lenni a saját munkájában. Két képzés tehát nem tud soha egyforma lenni, mert az oktató és a képzésben résztvevő emberek együtt formálják egy adott esemény dinamikáját, hangulatát, tartalmát. Kíváncsi voltam, hogy ebben az esetben, egy más perspektíván keresztül nézve, hogyan élem meg ezt a programot abban a városban, ahol jelenleg élek, Erdélyben.
Most, hogy nem pusztán résztvevőként voltam jelen, hanem kicsit kívülről tekinthettem a képzésre, még inkább, más csatornákon kersztül is érzékeltem a pedagógusok őszinte és nyitott figyelmét, örömét a közös játékban, énekben és táncban. A nyitottság és jókedvű kíváncsiság már az első érkezőkkel való találkozásnál érződött, és a teljes összegyűlt társaságban is folytatódott. 70-en voltunk együtt a teremben jókedvben, szeretben, játékosan tanulva azért, hogy a székely gyermekek mindennapjaiból se maradjon ki a Kárpát-medence néphagyományának komplex fejlesztésbe és élményekbe ágyazott módszertani formája.
A képzés tartalmilag is nagyon szépen fel volt építve. Első nap leginkább a programban használatos eszközökkel ismerkedtek a résztvevők természetesen sok-sok játékon keresztül. A második nap a már meglévő ismeretek mellett még tartalmasabb volt. Az "alma" és az "ősz" összefonódó tematikáján keresztül próbálhatták ki a jelenlévők a különböző leragasztott és kártyákkal is kiegészített, illetve kötelekkel, gumiszalagokkal elhelyezett komplex táncos pályákat.
A képzés soszínűségét megkoronázta, hogy a második nap délutánján eljött hozzánk Kata is (Dr. Balatoni Katalin, programgazda), és két téma köré fonva ő maga is bevezette a jelenlévőket az "Így tedd rá!" komplexitásába. Egyik téma a "tűz" volt, mely nagyon sokszor használható az évkör során a gyermekközösségekben, a másik pedig a hamarosan aktuálissá váló meghitt időszak, az "advent", mely szerintem a keresztények legszebb várakozással teli ünnepi időszaka. Segítségére voltak a program nyíregyházi foglalkozásvezetői, Balasa Mónika és Szilágyi Adrienn is.
Aki részt vett a Gimiben (Tamási Áron Gimnázium) ezen a két napon, biztos, hogy jókora zsákkal tért haza, melyet megtölthetett vidámsággal, játékkal, énekkel, tánccal, hagyományőrzéssel, komplexitással, szakmaisággal, ünnepekkel és meghittséggel. Mindannyian szereztünk új, értékes ismeretségeket, mert egymás között, együtt azonos értékrend szerint sajátítottuk el azt, amit a mai világban a népi kultúra adhat a gyermekeknek. Aki véletlenül lemaradt, ne aggódjon, biztos vagyok benne, hogy hamarosan lesz újabb lehetőség a fentiek megtapasztalására. A képek magukért beszélnek!